שיפוץ רחוב הבילויים

07/02/2018
שיפוץ רחוב הבילויים
שר התיירות בהנחת אבן פינה לשיפוץ רחוב הבילויים:

"גדרה תהיה על מפת התיירות כחוויה מיוחדת"
הרחוב הוותיק שהוקם על ידי הבילויים, ובו הצריף האחרון בארץ שהפך למוזיאון, ישודרג במיליוני שקלים ויהפוך למקום שבו ישולב העבר עם ההווה. שר התיירות יריב לוין: "אין לי ספק שאנחנו בדרך להפוך את הרחוב למקום שוקק חיים, פתוח ומסונכרן, כמו בהולנד"

מאות תושבים הגיעו לטקס הנחת אבן פינה לשיפוץ רחוב הבילויים בגדרה, שצפוי להפוך לפנינה תיירותית ועסקית. שר התיירות יריב לוין כיבד בנוכחותו את הטקס, ואף אמר כי לאחר שדרוג הרחוב אין לו ספק ש"גדרה תהיה על מפת התיירות ויגיעו אליה גם תיירים מחו"ל".

רחוב הבילויים בגדרה הוא הוותיק בארץ. במועצה המקומית שימרו את המבנים שהוקמו על ידי  תנועת הבילויים שהקימו את המושבה, ובהם בית הכנסת ישורון שחגג השנה 100 שנה, בית הספר הישן, הפעמון שמהווה את סמל המושבה, גינת רחל והצריף הראשון שהוקם – והפך כעת למוזיאון הבילויים שייחנך בקרוב מחדש.

בטקס שנערך בירכו הנוכחים על התחלת השיפוצים, שבמסגרתם יונחו אבני שפה ברוח הרחוב, החלפת תשתיות תת קרקעיות, החלפת מדרכות, החלפת התאורה, וקביעת הסדרי חניה. כל זאת בהמשך לתכנון מוקפד שנעשה על ידי חברת אדריכלות נוף. תחילה נשא רב בית כנסת ישורון, יובל מיטלמן דברי ברכה, לאחר מכן עלתה תושבת וותיקה המתגוררת ברחוב הבילויים, יהודית יחזקאלי ושיתפה את המשתתפים בחוויותיה. יעל הנקין וייס, ממשפחת הנקין הוותיקה והשורשית במושבה נשאה דברים וריגשה את כולם. ראש המועצה נשא דברי ברכה וציין את חשיבות רחוב הבילויים במושבה כרחוב המשמר את העבר ועם הפנים לעתיד, עוד הוסיף ראש המועצה את תודתו  לגדעון הנקין ז"ל על חזונו והביע שמחה על כך שהוא זה שמגשים את חלומו. 
שר התיירות יריב לוין אמר כי שדרוג רחוב הבילויים מהווה נדבך חשוב בדרך של גדרה למצות את פוטנציאל התיירות העצום שלה. לדבריו, הוא רואה כיצד הרחוב כולו הופך למקום שאליו יגיעו מבקרים כדי לבלות, לבקר במוזיאון ולהכיר את ההיסטוריה המיוחדת של ראשית הציונית והעלייה לארץ. "האתגר הוא להפוך את הרחוב למקום שוקק חיים פתוח ומסונכרן, כמו בהולנד, שבו אנשים יוכלו לבלות, לבקר במוזיאון ולהתרשם מההיסטוריה. אין לי ספק שאנחנו בדרך לשם", אמר לוין. "יש לנו פוטנציאל ואפשרות להפוך את הרחוב למוזיאון פתוח שיחיה את הימים הראשונים של המושבה ויציג את האופן שבו קמו אותן מושבות שבזכותן מדינת ישראל קיימת היום".

בהמשך הדוברים והמשתתפים חתמו על מגילת היסוד שהוטמנה ברחוב הבילויים.

לוין הבטיח לחזור לגדרה בתום השיפוצים והבהיר כי היא תהפוך ליעד תיירותי: "אתר מהסוג הזה, עם חנויות מיוחדות ומסעדות, יהפוך למקום שיביא אליו לא רק ישראלים אלא גם תיירים מחו"ל. הפיתוח התיירותי בגדרה יביא בסופו של דבר לכך שהתיירות ההולכת וגדלה תגיע גם לכאן ותתרום לכלכלה של היישוב. אין לי ספק שגדרה תהיה על מפת התיירות כחוויה מיוחדת".